Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kanada - základní informace

Oficiální název: Kanada
Hlavní město: Otawa
Počet obyvatel: 32,6 mil.
Rozloha: 9 984 670 km²
Měna: 1 kanadský dolar (CAD) = 100 centů
Úřední jazyk: angličtina, francouzština


Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Kanady?
Jak cestovat po Kanadě?
Jak cestovat po Ottawě?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Kanadě
Nakupování v Kanadě
Turistické cíle



Vstupní formality a základní informace

Kdy do Kanady?
Díky značné rozloze panují v Kanadě velké klimatické rozdíly a prochází tudy šest časových pásem. Na severu země převládá chladné arktické podnebí, ve vnitrozemí kontinentální a u pobřeží vlhké přímořské. Počasí je tak závislé na oblasti, ve které se pohybujete. Průměrná teplota v hlavním městě Ottawě je v lednu -11°C a v červenci 21°C. Pokud se chystáte vnořit do panenské kanadské přírody, je pro to ideální jaro, léto nebo podzim. Na podzim, který zde začíná v září, se navíc lesy pestře zabarví. Na přelomu září a října zde nastává období zvané jako „Indian Summer“, kdy zde zažijete sice chladnější, ale velmi slunečné dny, což je pro cestování naprosto ideální. Během jarních a podzimních měsíců zde není hlavní sezóna a to výrazně ovlivňuje ceny za ubytování, stravování a další služby. Jestliže plánujete návštěvu dalekého kanadského severu, měli byste tam vyrazit v červenci nebo v srpnu. Bohužel právě v tomto období přijíždí do Kanady nejvíce návštěvníků a mnoho zajímavých lokalit je doslova v obležení turistů.

Pasy, víza, doklady
Od roku 2007 mohou občané České republiky vycestovat do Kanady bez nutnosti opatřit si vízum, v případě, že tam nechtějí strávit déle jak 6 měsíců. Tato možnost se vztahuje také na krátkodobé studijní pobyty či jazykové kurzy. Během pobytu nesmíte na území Kanady provozovat žádnou výdělečnou činnost. Turisté musí mít u sebe pouze platný cestovní doklad se strojově čitelnou zónou. Pro pobyty delší než 6 měsíců a pracovní pobyty platí i nadále vízová povinnost. Víza je možno si obstarat na Velvyslanectví Kanady se sídlem v Praze. Ať jedete do Kanady za prací nebo jen jako turista, musíte se na vyzvání kanadského imigračního úředníka prokázat hned několika doklady. Kromě platného cestovního pasu musíte mít u sebe popsán kompletní harmonogram cesty, doklady o dostupných finančních prostředcích (výpisy z účtu, cestovní šeky, platební karty), doklad o zajištěném ubytování a cestovním zdravotním pojištění, musíte mít dobrý zdravotní stav a při sem jedete na služební cestu, tak i pozvánku od kanadského partnera.

Zdravotnictví
Česká republika nemá s Kanadou uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli komplexní zdravotní pojištění. Toto pojištění se však nevztahuje na úhradu nákladů za zdravotnické služby k léčbě chronických onemocnění a nemocí, které existovaly již před samotným uzavřením pojištění. Nebudou vám hrazeny ani zubařské zákroky. Náklady na jednotlivá ošetření jsou v Kanadě mnohonásobně vyšší než v České republice, platí se buď dopředu záloha, nebo musíte předložit průkaz pojištěnce. Jednodenní pobyt v nemocnici vás v průměru vyjde na více než 2000 CAD. Zdravotnická péče je v Kanadě na velmi dobré úrovni, a to i v menších nemocnicích. Návštěva Kanady nepřináší žádná zvláštní zdravotní rizika, a proto není nutné žádné očkování.

Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Kanady je kanadský dolar s označením CAD. Kanaďané své měně říkají „buck“ nebo francouzsky „piastre“. Ve všech provinciích Kanady dnes platí jednotná měna. Není dáno žádné omezení, které by určovalo, jaké množství cizí měny je možné do země dovézt či z ní vyvézt. Zahraniční měnu si můžete směnit v bankách a soukromých směnárnách. Také bankomaty jsou v Kanadě dobře dostupné, najdete je v každém větším městě. Všechny banky a směnárny v Kanadě přijímají jak hotovost, tak i cestovní šeky. Banky mají otevřeno od pondělí až do čtvrtka od 10 do 15 hodin, v pátek od 10 do 18 hodin. Řada z nich je však otevřená i v sobotu. Platit cestovním šekem můžete v obchodech jen výjimečně, běžně lze platit kreditními kartami. Kreditní karty mají velmi široký záběr použití a využijete je kupodivu i u pouličních stánků, telefonních budek či parkometrů.

Domácí mazlíčci
Do Kanady je možné vzít s sebou svého domácího mazlíčka. Majitel však musí doložit, že byl pes či kočka očkována proti vzteklině alespoň 30 dní před cestou do země, v opačném případě musí být zvíře ihned po vstupu do Kanady očkováno a drženo v třicetidenní karanténě. Také štěňata, která ještě neměla 3 měsíce, musí být po převozu držena v karanténě, dokud nejsou dost stará k vakcinaci. Také po naočkování jsou ještě dalších 30 dní držena v karanténě. Jinak by měl dovoz psů probíhat bez problémů.

Poloha a přírodní poměry

Kanada se rozkládá v severní části Severoamerického kontinentu a díky své rozloze je druhým největším státem na světě. Na jihu a severozápadě sousedí se Spojenými státy Americkými a severní hranice státu je tvořena mořským pobřežím Severního ledového oceánu. V severní části země se vypíná tzv. Kanadský štít, který zabírá značnou část centrální a východní Kanady až k Velkým jezerům. Jezera tvoří přirozenou hranici mezi Kanadou a USA. Patří mezi ně Michiganské jezero, jezero Ontario, Hořejší, Huronské a Erijské jezero. V této oblasti se nachází také turisticky velmi oblíbené Niagarské vodopády. Největším pohořím Kanady jsou Kordillery, které dosahují až 6 000 metrů nadmořské výšky. Jejich šířka je úctyhodných 800km a táhnou se od Aljašky přes území teritoria Yukon až do USA. Západní větev Kordiller tvoří Přímořské hory, neboli Cost Mountains. Ve středu Kanady se rozkládají Velké planiny a stepi, které zabírají pětinu její rozlohy. Na západ od těchto planin se až k pobřeží Tichého oceánu táhnou Skalisté hory, jejichž výška tyčící dosahuje téměř 4000 metrů a jsou rájem nejen divoké zvěře, ale i turistů. Nejvyššími vrcholy Skalistých hor jsou Mt. Robson (3 954 m) a Mt. Columbia (3 747 m). Rovnoběžně se Skalistými horami se podél západního pobřeží táhne pohoří Sv. Eliáše, kde se nachází nejvyšší hora Kanady Mount Logan měřící 5959 metrů nad mořem. Od Hudsonova zálivu se až na poloostrov Labrador rozprostírá Laurentinská náhorní plošina. Sever země je pokrytý velkou Arktickou nížinou, která je porostlá tundrou a téměř neobydlená. Na východě Kanady najdeme největší nálevkové ústí řeky na světě, které vytvořila řeka sv. Vavřince. Řeka vlastně tvoří jakýsi záliv, na jehož konci se rozkládá ostrov Newfounland.

Jak cestovat do Kanady?

Letecká doprava
Do Kanady se lze nejlépe dostat, když využijete pravidelnou linku společnosti ČSA mířící do Toronta. Z hlavního města Prahy však můžete letět i do Montrealu, s přestupem ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Londýně. V Kanadě je celkem 14 mezinárodních letišť, kromě Toronta například ve Vancouveru, Halifaxu, Edmontonu, Ottawě, Montrealu nebo Calgary. Letiště v Calgary je od centra města vzdáleno asi 15km. Ceny letenek většinou nezahrnují letištní taxy, ty musíte ke konečné ceně letenky připočítat. Jedná se o poplatky za použití letiště určeného státu, na jehož území se letiště nachází a je v jeho správě. Každý stát má své vlastní výše letištních poplatků, které nejsou stálé a každý týden se mění, v závislosti na kursu dolaru.

Jak cestovat po Kanadě?


Autem
Kanada je protkána kvalitní sítí silnic a dálnic, na kterých se nevybírá mýtné. Velká města jsou spojena mnohoproudými dálnicemi. Transkanadská dálnice (Trans Canada Highway) měří 7 700 km a jedna z jejích větví zajišťuje spojení s Yukonem a Aljaškou. Celková délka kanadských silnic je 900 000 km. Maximální povolená rychlost je na dálnicích je 100 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h. Pokud si v Kanadě vypůjčíte auto, nemělo by vám řízení dělat žádné problémy. Jezdí se zde stejně jako u nás vpravo a ani značky a dopravní předpisy se příliš neliší od těch našich. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v Evropě, což pomáhá v rozvoji masového automobilismu. Na autopůjčovny v Kanadě narazíte téměř na každém rohu, zvláště ve větších městech. Pokud však navštívíte některé z menších měst a zapůjčíte si vozidlo v tamější soukromé autopůjčovně, vyjde vás to výrazně levněji. Než podepíšete smlouvu, vždy si překontrolujte vůz i nabízené pojištění, které je zahrnuto v ceně. Aby vám automobil zapůjčili, musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Většina autopůjčoven má svá sídla také v blízkosti letišť, mezi nejznámější firmy patří Avis, Hertz, Alamo Rent a Car nebo Budget Rent a Car. Automobilový klub Canadian Automobile Association spolupracuje s evropskými autokluby.

Autobusem
Jedním z nejvyužívanějších způsobů přepravy je cestování autobusem. Autobusová doprava je velmi kvalitní a rozvinutá. Dostanete se s ní do všech koutů země, i do odlehlejších míst. Ve venkovských oblastech může být autobusová doprava velmi omezená. Autobusová doprava vás však vyjde o něco dráž než jízda vlastním automobilem, na delší vzdálenosti je lepší využít služeb dopravy letecké. Největším kanadským autobusovým dopravcem je společnost Greyhound Bus Company, která nabízí meziměstskou i transkontinentální dopravu. Společnost Grayline Coaches vás zase odveze k nejatraktivnějším turistickým cílům, jelikož se specializuje na turisty. V Kanadě však existuje ještě řada dalších soukromých autobusových přepravců.

Letadlem
Vnitrostátní letecká doprava je v Kanadě provozována 75 leteckými společnostmi, jako například Air Nova, Air Transat, Air BC, Horizon Air, Air Alliance, Air Ontario. Mezi nízkorozpočtové letecké společnosti patří pak CanJet, HMY Airways, Jetsgo, Tango Air Canada nebo WestJet. Vzhledem k obrovské rozlehlosti Kanady je cestování letadlem nejpraktičtějším, nejrychlejším a nejvýhodnějším způsobem překonávání velkých vzdáleností mezi lokalitami. Jelikož na severu země neexistují silnice, používají se jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny.

Vlakem
Železniční sít provozuje Kanadská železniční společnost VIA, která zajišťuje spojení mezi většinou důležitých a větších měst. Cestování vlakem po Kanadě je příjemným zážitkem, i na dlouhých trasách se setkáte s čistými moderními vagóny s lůžkovou úpravou a dokonce i se sprchou. Ve velkých městech jezdí příměstské vlaky, které jsou ideálním dopravním prostředkem spojujícím centrum města s předměstím.

Trajektem / lodí
Lodní doprava je v Kanadě využívaná převážně pro obchodní účely. Je zde rozsáhlá vnitrozemská vodní síť s desítkami tisíc kilometrů splavných řek a kanálů. Hlavní 4000 km dlouhou dopravní tepnu představuje oblast kolem řeky sv. Vavřince, kde se dopravují náklady od Atlantského oceánu až k Velkým jezerům. Mezi důležitá přístavní města řadíme Vancouver či Halifax. Zaoceánské spojení s Evropou zajišťují přístavy Halifax na ostrově Nova Scotia a St. John's v Newfounlandu.

Jak cestovat po Ottawě?

Autobusem
Městská hromadná doprava v Ottawě je poměrně dobře fungující a je založena na systému autobusových koridorů, kde je časový rozestup mezi spoji nižší než pět minut. Městské autobusy nabízejí paušální cenu jízdenek, které nezávisí na ujeté vzdálenosti a řidiči je třeba dát přesnou částku.

Metrobusem
Tyto linky zajišťují v Ottawě spojení s místy, kam se nedostane metro ani vlak. Název metrobus vznikl spojením slov „metropolitní autobus“. Jde o autobusovou nebo trolejbusovou dopravu, která jezdí v krátkých intervalech s velkokapacitními vozy. Mají své vyhrazené jízdní pruhy. Na trasách metrobusu mohou jezdit běžná kloubová nebo nekloubová vozidla, ale v některých městech se používají i typy vozidel vyvinuté speciálně pro tyto sítě, například tříčlánkové autobusy mimořádné délky. Většina těchto dopravních prostředků je značky Volvo. Na metro navazují také stovky linek autobusů, které jsou velmi využívané, hlavně v centru města.

Taxi
Dalším způsobem, jak se rychle a pohodlně přepravovat po Ottawě je využít služeb taxi. Tato přeprava je sice o něco dražší, ale nemůže se vám stát, že by vás taxikář okradl - v každém taxi je taxametr. Taxíky jsou výhodné zejména v noci, kdy je omezena městská hromadná doprava. Taxi si můžete objednat buď telefonicky, nebo na jejich stanovišti, která bývají převážně v okolí nádraží a zastávek metra.

Stravování

Kanadská kuchyně

Kanadská kuchyně byla po mnoho let ovlivňována kuchyní americkou a ve frankofonních oblastech také kuchyní francouzskou. Proto je dnes jakousi americkou obdobou s francouzským nádechem. Obvyklým jídlem jsou tedy všudypřítomné hamburgery, jejichž základem je grilované hovězí maso, které se vloží mezi dvě půlky sladké housky a doplní zeleninou, tatarkou a mnoha dalšími přísadami. Ve velkém se zde pojídají také hotdogy, steaky, pizza, žebírka, kuřecí křidélka a mnoho dalších pokrmů z oblasti mezinárodní kuchyně. V Kanadě se jí snad veškeré druhy masa, méně oblíbené je akorát vepřové. Nechybí zde ryby, mořské plody, kuřata a oblíbení krocani nebo krůty. Oblíbenými přílohami jsou fazole, boby a kukuřičná kaše, ale také smažené hranolky, opékané brambory nebo smažená cibule. Běžnou součástí jídel jsou nejrůznější zeleninové a ovocné saláty. Hlavním jídlem během dne není oběd jako u nás, ale podvečerní dinner. Častým dezertem je zmrzlina, koláče a slané sušenky (crackers) či sladké (cookies). Na snídani si Kanaďané nejčastěji dopřávají vajíčka na všechny možné způsoby, pijí mléko, kávu a pojídají cereálie. K snídani jsou obvyklé také omelety nebo nastrouhané osmažené brambory, tzv. „hashbrowns“. Pro kanadskou kuchyni je typický sladký javorový sirup.

Kanadské restaurace
Kanaďané se stejně jako Američané nejraději stravují v podnicích rychlého občerstvení jako je Mc´Donald, KFC, Burger King a v mnoha dalších, což vůbec neprospívá k jejich zdraví. Najdete zde však i klasické restaurace nabízející velmi kvalitní pokrmy, které nejsou tučné a jsou vyrobeny ze zdravých surovin. Tyto podniky bývají také poměrně drahé a bývají součástí nějakého řetězce. Nejznámějším řetězcem je Friday´s. V restauracích se běžně neplatí za kečup ani tatarskou omáčku. Některá zařízení poskytují speciální nabídky levnějšího jídla, jde o tzv. happy hour, kdy je ve vymezenou dobu v nabídce jídlo za akční cenu. Kanadské restaurace mohou být také zaměřeny na kuchyni italskou, mexickou, čínskou nebo určité konkrétní typy jídla, jako jsou např. mořské plody nebo americké steaky. Při příchodu do restaurace si nevybíráte místo sami, ale čekáte, až vás personál usadí k vybranému stolu. Restaurace bývají rozděleny do sekcí pro kuřáky a nekuřáky. Pokud své jídlo nedojíte, můžete si jej beze studu nechat zabalit s sebou, je to běžné. Dalším způsobem jak se najíst za málo peněž jsou bufety.

Kanadské nápoje

Z alkoholických nápojů Kanaďané holdují především whiskám, kvalitní značkou je například Black Velvet nebo Canadian Club, která se od těch skotských liší mimo jiné tím, že jejich základ netvoří ječmen, ale žito. Canadian Club Classic je již přes 140 let jednou z nejoblíbenějších kanadských whisky na světě. V hospodách se setkáte také s pivem, nejčastěji se však podává jen v lahvích a svou kvalitou se nemůže rovnat pivům českým. Hodně se popíjí káva. Nápoje se v restauracích podávají do poloviny naplněné ledem. Výhodné jsou tzv. bezedné skleničky, kdy host platí za nápoj jen jednou a poté mu je automaticky zdarma doléván. Z nealkoholických nápojů se velké oblibě těší světová Coca-Cola, Pepsi-Cola a další její odnože. Popíjejí se také čerstvé ovocné šťávy. V zimě vás zahřeje kanadská káva, horké jablko nebo hruška. Alkohol je v Kanadě prodáván pouze ve státní licenci a v licencovaných restauracích označených nápisem "licencié". Pivnice (taverns, brasseries) jsou o nedělích a svátcích zavřeny.

Ubytování

Kanada nabízí svým návštěvníkům široké spektrum nejrůznějších kategorií hotelů a motelů všech kategorií. Stačí si jen vybrat podle svého vkusu a finančních možností. Nejlevněji se můžete ubytovat v kempu a nejdráž v některém z luxusních hotelů v centrech měst. Na severu země fungují hostely a kempy, s penzióny se setkáte spíše na jihu Kanady. Za nocleh v kempu, motelu nebo ubytovně typu Bed&Breakfast dáte jen několik desítek dolarů. Noc ve standardně vybaveném hotelu vyjde na 100 – 170 dolarů podle poskytovaných služeb. Cena ubytování závisí také na zvolené době návštěvy, v sezóně bývají pokoje dražší. Je dobré si ubytování také dostatečně dopředu rezervovat.

Bezpečnost v Kanadě

Kanada je poměrně bezpečnou zemí a turistům zde tak nehrozí žádné zvýšené nebezpečí. Přesto je dobré i zde dodržovat základní bezpečnostní opatření. Vyhýbejte se proto vstupu do neznámých a zapadlejších čtvrtí a po setmění se nevydávejte nikam sami. Turistické oblasti a velké aglomerace jsou rájem pro kapsáře, pouliční zloděje, ale turisté se také mohou stát obětí loupežného útoku. Veškeré cenné věci si proto uschovejte raději v hotelovém sejfu nebo na jiném bezpečném místě. Zbytečně nenoste šperky a cennosti, které by přitahovaly pozornost a doklady a peníze mějte vždy ve vnitřní kapse bundy. Pozor na krádež si dávejte obzvláště v hromadné dopravě. Před cestou je dobré pořídit si kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě. Pokud dojde ke ztrátě či krádeži vašich dokladů je nutné to okamžitě ohlásit policii. Na turisty může nebezpečí čekat také v odlehlých oblastech, kde budou obklopeni divokou přírodou. Velký pozor je třeba dávat na volně žijící zvířata, jako jsou medvědi, bizoni, losi nebo vlci. Problémy může způsobit také nepřízeň počasí nebo kontakt s jedovatými rostlinami. Před odjezdem proto vždy někoho informujte, kam se hodláte vydat, popřípadě zanechejte přesnou adresu a telefonní spojení.

Nakupování v Kanadě

Potraviny je nejvýhodnější nakupovat ve velkých supermarketech, kde je široká nabídka veškerého zboží. V turistických centrech bývají obchody otevřené nonstop. Obvykle jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 17.30 až 18 hodin, některé obchody nechávají v pátek otevřeno do 21 hodin. Uplatníte tady všechny známé platební karty a výjimečně i cestovní šeky. Většina turistických lokalit bývá doslova obsypána stánkaři prodávajícími suvenýry, například pohledy, sošky, přívěšky, různé upomínkové předměty a také rukodělné výrobky místních indiánů.

Turistické cíle

Ottawa
Hlavní město Kanady a zároveň čtvrté největší město v zemi se rozkládá v jihovýchodní části státu Ontario. Protéká jím řeka Rideau, která se na jeho severním konci vlévá do řeky Ottawy, podle které je město pojmenováno. V centru města byly vystavěny moderní skleněné mrakodrapy a paneláky, proto na návštěvníky zdejší architektura nepůsobí zrovna moc přívětivě. Mezi nejcennější památky patří vysoká katedrála s krásnou barevnou výzdobou.

Vyhlášeným muzeem je National Arts Centre, kde se konají stovky divadelních akcí, baletů a koncertů. Za návštěvu jistě stojí Muzeum civilizace, které je usazené do komplexu budov zakomponovaných do zeleného parčíku s japonskou zahradou. Vystaveny jsou zde četné původní předměty, které sloužily v dávných dobách ke každodennímu životu. Jde vlastně o jakýsi zastřešený skanzen, kde je vše ponecháno na svém původním přirozeném místě a ne ve skleněných vitrínách. Prohlédnout si zde tak můžete i šest původních indiánských vesnic, které zdobí pár totemů, nejméně 200 let staré bary, kuchyně nebo salóny městského bytu. K vidění jsou zde mimo jiné i velké rekonstrukce různých bitev. Ottawa je také městem parků a zahrad, mnoho jich najdeme například kolem Parlamentního vršku. Díky husté síti stezek jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku, ale i pro pěší procházky. Pokud se chcete vydat za kulturou, navštivte Národní umělecké středisko, jehož součástí je divadlo, koncertní sál a národní opera. Ve městě sídlí také národní knihovna, veřejné archívy, vláda, ministerstva a univerzity. Budova Parlamentu byla postavena v novogotickém stylu a dnes je jednou z nejvýznamnějších budov Ottawy.

Toronto
Toto kanadské velkoměsto se rozkládá na břehu jezera Ontario a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Toronto je rovněž největší kanadskou metropolí a je považováno za nejkosmopolitnější město na světě. Údajně zde žije více než 80 národností z celého světa. V dnešní době představuje obchodní a kulturní centrum země. Jeho výraznou dominantou je telekomunikační a turistická věž CN Tower, která byla donedávna největší samostatně stojící stavbou na světě. Věž se tyčí do výšky 553 metrů a na jejím vršku je veřejně přístupná vyhlídková plošina. Věž z roku 1975 se stala jednou z nejvyhledávanějších atrakcí ve městě, kterou každoročně navštíví kolem 2 milionů turistů. Dalšími lákadly jsou například Skydome a Casa Loma. Kromě moderních výškových budov nabízí Toronto také řadu památek, bohaté kulturní zázemí a krásnou okolní přírodu. Město působí čistě, upraveně a také velmi bezpečně. Jako jedno z mála kanadských měst nabízí tak širokou škálu různých kulturních akcí, množství restaurací a obchodů. Nedaleko města se nachází jedinečné Niagarské vodopády, kam se sjíždí turisté z celého světa. Toronto se proslavilo rovněž jako centrum sportu, sídlí zde mnoho hokejových klubů kanadskoamerické NHL, nejslavnější je bezesporu Toronto Maple Leafs.

Niagarské vodopády
Na řece Niagara, která spojuje Erijské jezero a jezero Ontario se nachází Niagarské vodopády, tvořící přirozenou hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Z obou stran byly postaveny vyhlídkové terasy, ale z kanadské strany je údajně vyhlídka lepší. Na kanadské straně jsou to obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower. Vodopády jsou jednou z největších turistických atrakcí Kanady a každoročně přilákají kolem 12 milionů turistů z celého světa. Vznik vodopádů se datuje do doby před 12 tisíci lety, kdy docházelo k tání ledovců, a tvořila se ledovcová jezera. Nedaleko vodopádu můžete navštívit geologické muzeum, kde se návštěvníci dovědí zajímavé informace o vzniku vodopádů. Na horním i dolním toku řeky Niagary stojí pevnosti Fort Erie a Fort George. Turisté se mohou nechat pod vodopády zavézt výletními loděmi Maid of the Mist.

Québec City
Québec City je hlavním městem kanadské provincie Québec a proslavilo se především svým zimním karnevalem, který je největší svého druhu na světě. Québec City je zajímavý také tím, že je jako jediné severoamerické město dodnes opevněný hradbami. Tyto zdi byly pro svou jedinečnost zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno v roce 1608 jako hlavní město Nové Francie. Je tak považováno za kolébku francouzského osídlení a kolonizace Kanady. Mezi další zajímavosti města patří také provinční parlament, Muzeum jemného umění nebo Muzeum civilizace. Nevynechejte návštěvu historické čtvrti Upper Town či hotelu Chateau Frontenac, který je údajně nejfotografovanějším hotelem na světě. Nedaleko za městem můžete navštívit vodopády Montmorency, které jsou s výškou 83 metrů dokonce vyšší než slavné Niagarské vodopády.

Montreal

Montreal je největším městem kanadské provincie Québec a rozkládá se na ostrově při soutoku řeky sv. Vavřince s Ottawou. Moderní a kosmopolitní Montreal je považován za druhé největší francouzsky mluvící město na světě. Je zde také široká škála kulturního a sportovního vyžití. V Montrealu se snoubí moderní výstavba plná mrakodrapů s Vieux Montreal, neboli Starým městem. Historickému centru dominuje radnice připomínající radnici v Paříži. Vyhledávanou turistickou atrakcí je neogotická bazilika Notre-Dame, která má interiéry obkládané dřevem a modře osvětlené. Za městem se tyčí hora Mont Royal, ze které je nádherný výhled do okolí a výlet na ni si rozhodně nenechejte ujít. V Montrealu se v roce 1967 konala světová výstava Expo67 a v roce 1976 letní olympijské hry. Město se proslavilo ledním hokejem, sídlí zde hokejové kluby kanadskoamerické NHL, z nichž nejznámější je tým Montreal Canadiens.

Vancouver
Přístavní město Vancouver se rozkládá v místech, kde řeka Fraser ústí do Tichého oceánu a jde o největší město kanadské provincie Britská Kolumbie. Vancouverský přístav je objemem své přepravy největším přístavem v celé Severní Americe. Město je obklopeno překrásnou přírodou, která v některých místech dokonce prostupuje jeho centrem. Návštěvníkům jsou zde k dispozici krásné pláže, nedaleké zasněžené vrcholky pohoří North Shore, ale také moderní zástavba kosmopolitní metropole. Vancouver se tak stal velmi oblíbeným centrem turistů, kteří jej zároveň využívají jako výchozí bod pro své túry do okolí. Kolem města se rozkládá mnoho parků, z nichž největší je Stanley Park, kde se kromě indiánských totemů a historického děla nachází Aquarium s podvodním světem z Atlantského i Tichého oceánu. Město nabízí i neomezené možnosti sportovního vyžití, od lyžování, přes vodní sporty až po horolezectví. Nedaleko se nachází světoznámé lyžařské středisko ve Whistler Mountain se skvělými lyžařskými terény. Vancouver nese jméno po kapitánovi Královského námořnictva Georgi Vancouverovi.

Mezi hlavní turistické atrakce ve městě patří katedrála Christ Church Catedral, Muzeum antropologie, Galerie umění, Univerzita Britské Kolumbie či Hotel Vancouver. Zajímavá je rovněž budova Harbour Centre, Veřejná knihovna s náměstím a také Soudní dvůr města Vancouver s přilehlým náměstím známý jako Robson Square. Ke Kongresovému centra náleží i Cruise Ship Terminal a hotel Pan-Pacific. Na jižní straně města se tyčí dva mrakodrapy, ve kterých sídlí Městská radnice a pavilon Centennial nemocnice Vancouver Hospital. Ve stylu Art deco byla postavena Galerie umění - Vancouver Art Gallery. Nejvyšší budovou ve městě se stal mrakodrap One Wall Centre, který ční do výšky 150 metrů. V oblasti downtownu vyrostlo mnoho výškových budov a mrakodrapů, které jsou jakýmsi poznávacím znamením města, jde například o budovy Province Building, Dominion Building, Sun Tower, Marine Building, Granville Square a Royal Centre. Jako by toho nebylo dost, nové výškové budovy se ve Vancouveru neustále staví.

Ve Vancouveru se nachází také bezpočet muzeí a galerií, z těch nejznámějších můžeme jmenovat například Muzeum antropologie, Námořní muzeum, interaktivní muzeum Science World nebo Vancouver muzeum, které je největším civilním muzeem v Kanadě. Navštívit zde můžete rovněž řadu divadel a hudebních sálů. Ve Vancouveru se každoročně koná Mezinárodní jazzový festival a Festival lidové hudby. Asi 20 minut jízdy od centra města se nachází oblíbená turistická atrakce – cesta nad Clevelandovou přehradou a visutý most Capilano Suspension Bridge dlouhý 136 metrů.

Jasper National Park
V oblasti Skalistých hor se rozkládá několik národních parků, z nichž největší je národní park Jasper. Najdeme jej na jihozápadě provincie Alberta, kde zaujímá plochu 4 199 čtverečních mil. Protíná ho dálnice Yellowhead, která ho tak rozděluje na divokou severní a přístupnější jižní část. Do jižní části zasahuje ledovcové pole Columbia Icefield, které je svou rozlohou 324 km2 největším ledovcem v Kanadě. Rovněž se zde vypíná stejnojmenná hora dosahující výšky 3688 metrů nad mořem. Na ledovci Athabasca, který je výběžkem tohoto ledovcového pole, se nachází překrásné a mohutné vodopády. Velkým turistickým lákadlem se stal jeskynní systém Castleguard, jenž je se svými 12 mílemi prozkoumaných chodeb největším jeskynním systémem v Kanadě. Jeskyně se nachází v hloubce 300 metrů pod silnou ledovcovou vrstvou.

Jezero Maligne je napájeno stejnojmennou řekou, která v národním parku tvoří jedinečné údolí a láká sem tak spoustu návštěvníků. Řeka Maligne River dále teče i do jezera Medicine Lake, které je zajímavé tím, že voda z něj prosakuje do podzemního jeskynního systému a na povrch pak vyvěrá až o 16 km dále. Někdy se proto může zdát, že jezero v podzimních měsících vysychá, ale není tomu tak. Řeka v oblasti národního parku vyhloubila více než padesátimetrový Maligne Canyon, který je v některých místech široký pouze 2 metry. V národním parku našlo svůj domov množství živočišných druhů jako je medvěd baribal, medvěd grizzly, los, karibu, jelen ušatý, ovce tlustorohá, horská koza, svišť a zajíc.

Banff National Park
Národní park Banff je nejstarší z kanadských národních parků a najdeme jej v provincii Alberta. Založen byl již v roce 1885 a to především kvůli obavě z ohrožení zdejších přírodních krás. Byly zde totiž objeveny termální horké prameny, které sem přitáhly množství návštěvníků a místo tak proslavily. Rozkládá se na ploše 6638 km2 a náleží k němu i část Skalistých hor. Největším lákadlem parku je jezero Lake Louise s azurově modrou vodou, které je obklopeno jehličnatými lesy a nad nímž se tyčí ledovec Viktoria. Překrásné je také jezero Moraine ukryté v Údolí deseti vrcholů. Nejvyšším vrcholem parku je hora Mount Assiniboine měřící 3618 metrů nad mořem. Své útočiště v parku nalezlo mnoho živočichů, jako například medvědi, vlci, jeleni vapiti, losi, rysi, lišky a kojoti.

Na území parku bylo v alpském stylu vystavěno městečko Bannf, jehož historie sahá až do roku 1884. Dnes je pravidelně voleno nejkrásnější lyžařskou destinací severoamerického kontinentu a funguje jako komerční centrum celého národního parku. Banff byl také zapsán na seznam chráněných přírodních památek UNESCO. V okolí městečka Banff se rozkládají tři poměrně rozdílné lyžařské areály. V národním parku můžete narazit také na velmi rozlehlou a zajímavou stavbu hotelu Banff Springs Hotel postavený v roce 1886. K rozvoji parku významně přispěla železnice Canadian Pacific Railway, která proťala území parku ještě před jeho založením, v roce 1875.

Glacier National Park
V pohoří Selkirk Mountains se na jihovýchodě kanadské provincie Britská Kolumbie rozkládá Národní park Glacier, jehož název je odvozen od ledovců, kterých je zde kolem 400. Zdejší vrcholy, které jsou z velké části pokryty právě ledovci, se nacházejí v nadmořské výšce od 2600 do 3390 metrů. Nejvyšší horou je vrchol Mount Dawson. Zdejší klima je stejně jako příroda a svahy velmi drsné. Oblast se vyznačuje vysokými srážkami a v zimním období zde v průměru napadne až 23 metrů sněhu. Park se tak stal místem s nejaktivnějšími lavinami na světě. Pro park jsou typické unikátní staré cedry a jedlovce. Žije zde také několik kriticky ohrožených druhů živočichů, jako je medvěd grizzly, horský karibu nebo kamzík bělák. Park je dnes protkán množstvím stezek, které jsou ale převážně náročného charakteru a uvítají je spíše zkušenější horolezci. Na zdejší prudký a náročný terén v kombinaci s drsným počasím musí být vyznavači horských sportů dopředu připraveni. V údolí Cougar Valley se nachází jeskynní systém Nakimu Caves. V nadmořské výšce 1330 metrů se v ohybu řeky Columbia se nachází horský průsmyk Rogers Pass, kterým prochází jak železnice, tak i Transkanadská dálnice. Bohužel je to místo s největším nebezpečím sesuvů lavin, které mají na svědomí již několik neštěstí. Průsmyk dnes vyhledávají skialpinisté a horolezci ze všech koutů světa.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko