Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jezero Lake Louis

V kanadské provincii Alberta se v srdci Skalistých hor rozkládá nádherné jezero Lake Louise, jehož okolní krajina je doslova pastvou pro oči. Tmavě zelené lesy se zde střídají se smaragdovou barvou vody a bílými vrcholky hor. Je to jedno z nejfotogeničtějších míst Kanady, které každoročně přiláká kolem milionu návštěvníků.

Za svou barvu vděčí jezero skalnímu prachu, který je rozmíchán v jeho vodách. Původními obyvateli oblasti byli indiáni kmene Stoney, kteří jezero nazývali Jezerem malých ryb. Prvním Evropanem, který měl to štěstí jezero spatřit, byl v roce 1882 stoneyský průvodce Edwin Hunter, který sem dovedl také pracovníka společnosti Canadian Pacific, Toma Wilsona. Wilson vodní plochu pojmenoval „Smaragdové jezero“, ale o dva roky později byla oficiálně přejmenována na počest princezny Louise Caroline Alberty. Ta byla dcerou královny Viktorie a posléze také manželkou kanadského generálního guvernéra.

Společnost Canadian Pacific okamžitě rozpoznala potenciál tohoto místa, proto netrvalo dlouho a v roce 1890 zde byla vybudována první ubytovna. O něco později bylo rozhodnuto o výstavbě hotelu Château Lake Louise, který neustále rozšiřoval své kapacity. V roce 1900 v něm bylo 200 lůžek, v roce 1913 již 400 a v 90. letech 20. století zde již mohlo složit hlavu na 1100 hostů. Hotel je postaven na východním břehu jezera v zámeckém stylu a je jedním z největších a nejprestižnějších hotelů ležící v oblasti majestátního pohoří Rocky Mountains. Turisticky atraktivní okolí s překrásnou přírodou sem láká především milovníky a obdivovatele turistiky, běžeckého a sjezdového lyžování, horolezectví, ale i ty, kteří se chtějí jen kochat pohledem a zároveň si dopřávat luxusní ubytování a služby.

Lake Luis
Foto: hotel Château Lake Louise

Asi 4 km od hotelu se nachází městečko Lake Louise oplývající všemi turistickými vymoženostmi. Ve městě najdete skvělé turistické centrum Parks Canada, kde si můžete poslechnout zajímavý výklad a prohlédnout i audiovizuální show, pojednávající o historii přírody a osidlování v oblasti. Tam, kde se dnes nachází skvělá cyklistická a pěší stezka vedla v letech 1912 – 1930 trať, po níž jezdila elektrická dráha spojující město s jezerem.

Jezero sice láká k okružním procházkám, ale podél jeho břehu nevede žádná cesta. Severní břeh je lemován 90 metrovými skalisky a stezkou se můžete dostat až k morénám, na kterých je vidět šest ledovců. Nejdominantnější je ledovec Victoria, který se za posledních 150 let zmenšil o tři čtvrtě kilometru. Cesta stoupá ještě výše a končí až u čajovny postavené v roce 1924. Dalším možným výletem je návštěva jezera Agnes, malého jezírka Mirror, vodopádů Bridal Falls nebo Morénového jezera. Poslední jmenované jezero má snad ještě lepší polohu než Lake Louise a jeho voda ještě modravější odstín. Nachází se na úpatí 900 metrů vysokých skalních stěn vrcholků Wenkchemna.

Lake Louise

Lake Louise je také největším lyžařským resortem v oblasti tzv. Velké Trojky, kterou tvoří společně se středisky Banff a Sunshine Village. Tyto partnerské areály dohromady poskytují lyžování na 250 sjezdovkách na více než 3000 hektarech plochy. Najdete zde lyžařské terény všech možných náročností, kde si na své přijde opravdu každý, a lyžařské možnosti vám připadají nevyčerpatelné. V samotném Lake Louise Ski Area je lyžařům k dispozici 130 km sjezdových tratí, pro které je typické, že z každé lanovky vede dolů také zelená sjezdovka. To dává lyžařům na výběr, mezi snadnou a náročnou variantou sjezdu.

Tratě se nachází ve výšce kolem 2500 metrů, vysoko nad hranicí lesa. Spodní zalesněná část střediska pak poskytuje dobré lyžařské podmínky i při horším počasí. Slouží jako dokonalá ochrana před větrem a je zde i solidní viditelnost. Všechny tratě končí ve stejnojmenné vesničce, která leží v nadmořské výšce 1646 metrů. Dominantou této lyžařské základny je velká srubová chata Lodge of Ten Peaks.

V Lake Louise v průměru ročně napadne kolem 3 až 4 metrů sněhu, což je výrazně méně než v okolních střediscích. Proto je asi polovina sjezdovek uměle zasněžována technickým sněhem. Součástí areálu jsou kvalitní sněhová děla a tak nedostatek sněhu není žádný problém. Od začátku zimní sezóny se zde konají nesčetné závody sjezdařského Světového Poháru.

Také pro vyznavače běžeckého lyžování je Lake Louise vyhledávanou lokalitou. Běžecké tratě, ale také turistické značky vedou skrz překrásnou krajinu zdejších národních parků. Desítky kilometrů běžeckých stop jsou zde pravidelně upravovány a také značeny. Při cestách parkem můžete pozorovat vysokou zvěř, kterou je však zakázáno krmit.  Za vidění stojí rovněž vysoké zamrzlé vodopády. Lake Louise leží nedaleko jedné z nejkrásnějších silnic na světě - proslulé Columbia Icefields Parkway, která po dobu tří hodin jízdy vede skrz národní park Jasper, jehož návštěvu byste si určitě neměli v žádném případě nechat ujít.

- jap -

Článek byl zobrazen 21 384 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko