St. John´s – drsné město
St. John´s je hlavním městem kanadské provincie Newfoundland a také největším centrem severovýchodního pobřeží Kanady. Je přirozenou vstupní branou na tento nepříliš přívětivý ostrov. Díky svému krásnému chráněnému přístavu má město dlouhodobou nadvládu nad rybářským hospodářstvím ostrova.
Přístav má podobu jakéhosi fjordu, je tak dobře chráněný před atlantickými bouřemi. Jeho historie sahá až do roku 1583, tehdy sem připlul Sir Humphrey Gilbert a zabral ostrov ve jménu královny Alžběty. Poloha přístavu předurčila další osud města, stejně jako tomu bylo u mnoha jiných velkých kanadských měst na pobřeží Atlantiku. Také dnes má moře zásadní vliv na všechny obyvatele St. John´s i venkovany žijící ve vzdálenějších vesnicích na pobřeží Newfoundlandu.
Před příchodem Sira Humnpreyho Gilberta zde rybáři z Normandie, Bretaně, Portugalska i Anglie jen přezimovávali, teprve po jeho návštěvě zde začala vznikat stálá obydlí. Na architektuře jednoho z nejstarších městských osídlení v celé Severní Americe se výrazně podepsaly útoky Francouzů, nájezdy pirátů i řada ničivých požárů. Většina budov byla postavena jen jako provizorní bydliště, mateřská Anglie totiž po staletí odolávala myšlence trvalého osídlení tohoto nehostinného koutu země.
Staré domy se nejdříve tlačily okolo malé pevnosti Fort William, která byla postavena v roce 1689 na místě, kde dnes stojí Hotel Newfoundland. Pozdější vývoj se odehrával okolo ulice Water Street, kde kromě obytných domů vyrostla také skladiště, úřady i komerční provozovny řídící rybolovné hospodářství ostrova. Zejména to totiž zajišťovalo městu prosperitu. Až do konce 19. století ve městě de facto neexistovaly žádné kamenné budovy a Water Street, která byla považována za hlavní městkou třídu, neměla chodníky ani osvětlení. Na některých místech nedosahovala šířky větší než 2 metry.
Přestože město v minulosti postihlo již několik ničivých požárů, nechtěli místní obyvatelé stavět svá obydlí z ničeho jiného, než právě ze dřeva. Tím přichystali prostor pro největší katastrofu v dějinách St. Jonh´s. V roce 1892 následkem požáru lehly popelem dvě třetiny města a více než 10 tisíc lidí zůstalo bez střechy nad hlavou.
Dnes může St. John´s někomu připadat jako nesourodá směsice různorodých budov, ale jeho rozložení je ve skutečnosti logické. Dvě hlavní třídy – Water Street a Duckworth Street, stoupají od vodní hladiny do prudkého svahu. Jsou centry obchodu i nočního života. Navzájem jsou propojeny krátkými spojovacími uličkami nebo schodišti. Díky bohatým zásobám ropy v moři zůstává středem města úhledný přístav, v němž stará mola nahradily souvislé doky. Kotví zde spousta plavidel, včetně lodí pobřežních hlídek, rybářských člunů, tankerů i průzkumných lodí. Sem tam se setkáte s trajekty obsluhujícími ropné plošiny nebo s válečnými loďmi. Plachetnice, které zde kotví, čekají na výletníky, aby je odvezly k ledovcům či na pozorování velryb.
Přímo za doky najdete starobylé prostory známé jako Murray Premises, které jsou posledním pozůstatkem pobřežních obchodnických komplexů z poloviny 19. století. Dnes zde stojí luxusní hotel, butiky a restaurace. Pokud se vydáte o blok dále směrem do vnitrozemí, tak za restauracemi a hospůdkami na George Street narazíte na masivní betonovou radnici. Přímo u ní začíná značka s číslem 0, která označuje počáteční míli transkanadské hlavní silnice Trans-Canada Highway, která se táhne v délce 7 814 kilometrů směrem na západ až do Victorie, B. C. Východně od Water Street stojí bytelná žulová budova Courthouse z roku 1901, jež kdysi sloužila jako sídlo ministerského předsedy a jeho kabinetu.
Ulice okolo Duckworth Street stoupající do kopce jsou lemovány kouzelnými barevnými dřevěnými domky a vše tak připomíná miniaturní San Francisco. Nedaleko stojí dva významné kostely, Cathedral of St. John the Baptist patřící anglikánské církvi a římskokatolická Basilica of St. John the Baptist. Oba svatostánky jsou zasvěceny svatému Janu Křtiteli, po kterém pravděpodobně dostalo jméno celé město. Farnost katedrály založená v roce 1699 je nejstarší anglikánskou farností v Severní Americe. S výstavbou současné impozantní budovy se začalo v roce 1846 a velkou zásluhu na jejím vzhledu má významný britský architekt novogotického stylu, George Gilberto Scott žijící v letech 1811 – 1878. Po velkém požáru v roce 1892 musela katedrála projít rozsáhlou renovací, kterou měla na starost Scottova rodinná firma.
Bazilika stojící na kopci za městem je však ještě mnohem významnější památkou. Její dvě věže sloužily v minulosti námořníkům jako majáky. Dokončena byla v roce 1892. V jejím bohatém interiéru je uložena socha Panny Marie Fatimské, která byla darem portugalských námořníků z Bílé flotily. Ti kdysi pravidelně St. John´s navštěvovali.
Od roku 2005 stojí nad městem rozlehlý komplex známý jako The Rooms, pod nějž patří Provincial Museum, výstavní síň Art Gallery a archívy. Rozsáhlé muzejní sbírky vám umožní nahlédnout do newfoundlandské ekologie a jedinečné historie. Pokud se vydáte směrem na sever, narazíte na historické budovy, které byly postaveny pro oficiální účely. Neoklasicistní sídlo Colonial Building z roku 1850 hostilo newfoundlandský parlament až do roku 1959. Ten se poté přestěhoval do moderní budovy Confederation Building na okraji města. Ještě honosnější stavbou je Government House postavený z červeného pískovce. O jeho založení se zasloužil v roce 1827 nastávající guvernér Sir Thomas Cochrane. Guvernérům sloužila tato budova až do roku 1949. Zajímavé jsou příkopy vyhloubené u budovy, u kterých nikdo neví, k čemu vlastně sloužily.
Ve městě najdeme i nejstarší kostel na celém Newfoundlandu – kostel sv. Tomáše. Poblíž něj stojí další krásná gregoriánská stavba Commissariat House z roku 1820. Až do roku 1870 ho používala britská armáda. Interiéry stavby jsou upraveny ve stylu počátku 19. století a v okolí se rozkládá obnovená viktoriánská zahrada.
Pokud se vydáte z centra St. John´s směrem na sever, na vyvýšenině narazíte na budovu výzkumného centra sladkých vod C. A. Pippy Park. Největší atrakcí zde je Fluvarium, kde se návštěvníci mohou seznámit s ekologií sladkých vod a prohlédnout si poučnou výstavku ryb, rostlin, bažin a toků, a dokonce i modelový ledovec.
Foto: Signal Hill National Historic Site
Místnímu přístavu dominuje kopec s větrem bičovaným památníkem Signal Hill National Historic Site. Jde o divoký kus přírody situovaný na samotném okraji města. Na vrcholku kopce stojí Cabot Tower z roku 1897 postavená k poctě diamantového výročí královny Viktorie. Nejvýznamnějším dnem byl pro tento kopec 12. prosinec roku 1901. Tehdy Guglielmo Marconi vypustil na 120 metrů daleko do bouřlivého větru draka a v Morseově abecedě se mu podařilo zachytit historicky první transatlantický bezdrátový signál z Anglie. Nedaleko za městem stojí za návštěvu útulná a příjemná vesnička Quidi Vidi. Atrakcí je rovněž nedaleká vyhlášená ptačí rezervace Witless Bay.
- jap -
Předchozí články z Kanady:
Národní park Gros Morne
Parliament Hill – sídlo kanadské vlády
Québec – metropole Nové Francie
Multikulturní Toronto
Jezero Lake Luis
Článek byl zobrazen 7 661 krát.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko